تجارت آهن

از حدود 4000 سال پیش ، نشانه هایی از مصرف آهن در میان مصری ها و سومری ها دیده می شود و اکنون در زمان ما مصرف این فلز بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته است. سنگ آهن ماده اولیه تولید آهن و فولاد است و به عنوان چهارمین عنصر فراوان در پوسته زمین شناخته می شود. 98٪ سنگ آهن استخراج شده در سراسر جهان برای ساخت آهن و فولاد استفاده می شود. فولاد همچنین یکی از مهمترین فلزاتی است که کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه از آن برای توسعه زیرساخت ها ، راه سازی ، حمل و نقل و ماشین آلات و غیره استفاده می کنند. در نتیجه ، بین مصرف فولاد و توسعه کشورها رابطه تنگاتنگی وجود دارد. بنابراین ، تقاضای فولاد در این بخشها می تواند بر تقاضا و قیمت سنگ آهن تأثیر بگذارد. اکنون عوامل مهم تأثیرگذار بر قیمت تیرآهن و نوسانات آن در بازار را بررسی می کنیم.

عوامل و موضوعات مختلفی در قیمت نهایی آهن و فولاد تأثیرگذار است. از آنجا که حدود 15٪ قیمت محصولات فولادی مربوط به مصرف انرژی واحدهای تولیدی است ، می توان نتیجه گرفت که یکی از عوامل موثر در قیمت آهن قیمت نفت است. قیمت نفت یک شمشیر دو لبه است که کاهش آن باعث رشد اقتصادی کشورهای مصرف کننده و افزایش آن باعث رشد اقتصادی کشورهای تولید کننده می شود.

قیمت مواد اولیه و تولید آهن یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت آهن است. میزان تولید و مصرف سنگ آهن تعیین کننده است. اگرچه چین در تولید این مواد اولیه در جهان پیشگام است ، اما این کشور همچنین بزرگترین وارد کننده سنگ آهن است. بنابراین ، میزان تولید سنگ آهن در چین و میزان مصرف داخلی و حتی موجودی انبارهای انبارهای چین می تواند قیمت جهانی را تحت تأثیر قرار دهد.

هزینه حمل و نقل

حجم مواد اولیه تولید آهن و فولاد حدود 3 تا 4 برابر محصول نهایی است و به دلیل حجم زیاد صادرات جهانی و جابجایی میلیون ها تن مواد اولیه و نهایی ، هزینه های حمل و نقل از دیگر عوامل موثر در این امر است. قیمت آهن و فولاد هزینه حمل و نقل نیز مستقیماً با قیمت های نفت و انرژی ارتباط دارد.

تولید فولاد در چین ، کره جنوبی و ترکیه ، در حالی که دو کشور کره جنوبی و ترکیه فاقد مواد معدنی و انرژی مورد نیاز هستند که هر دو پیش شرط اصلی تولید فولاد هستند. چین همچنین از منابع سنگ آهن با کیفیت بسیار پایینی برخوردار است ، به همین دلیل همیشه به واردات سنگ آهن وابسته است. برای این کشورها که از مزیت نسبی کمی در تولید فولاد برخوردار هستند ، هزینه های حمل و نقل نقش عمده ای در قیمت تمام شده محصولات آنها خواهد داشت.

تورم جهانی و تأثیر آن بر بازار

تورم یا دنباله رشد عمومی قیمت ها ، یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی بسیاری از کشورهای در حال توسعه است و با توجه به اینکه بیش از 60٪ فولاد جهان در کشورهای در حال توسعه تولید می شود ، 30٪ از این مقدار به تنهایی به چین اختصاص دارد. مسئول است از طرف دیگر ، کشورهای پیشرفته کارخانه های تولید فولاد خود را به کشورهای در حال توسعه منتقل کرده اند که در این موارد دلایلی مانند کاهش هزینه های تولید ، نیروی کار ارزان و ... نقش اساسی دارند. در واقع با انتقال کارخانه های تولید فولاد از کشورهای پیشرفته به کشورهای در حال توسعه ، قیمت تیرآهن و فولاد سمانته مستقیماً تحت تأثیر تورم در این کشورها قرار گرفته است. علاوه بر این ، سیاست های داخلی کشورها نیز بر قیمت آهن در داخل کشورها تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، اگر سیاست های اقتصادی یک کشور منجر به کاهش ارزش پول ملی آن در برابر ارزهای بین المللی شود ، این امر باعث می شود که خریداران سنگ آهن هزینه بیشتری را برای استفاده خود بپردازند.

+ نوشته شده در چهارشنبه 17 دی 1399ساعت 12:03 توسط lemon | | تعداد بازدید : 35

× بستن تبلیغات

بلیط هواپیما استانبول تهران