تجارت آهن

گالوانیزه چیست؟

گالوانیزه (به فرانسوی: Galvanization) روشی برای محافظت در برابر خوردگی توسط خوردگی گالوانیک است که با پوشاندن فلز مادر با لایه ای از فلز محافظ به عنوان آند قربانی در سری گالوانیک (معمولاً روی) انجام می شود. در این حالت ، پوشش پوشش داده می شود و از فلز اصلی محافظت می شود. این فرآیند نوع خاصی از حفاظت گالوانیک است. مقاومت پوشش متناسب با ضخامت آن است. این روش یکی از اقتصادی ترین راه ها برای محافظت از فولادها در محیط های خورنده است.

این فرآیند به نام دانشمند ایتالیایی لوئیجی گالوانی نامگذاری شده است.

گالوانیزه گرم

این نوع گالوانیزه با غوطه ور شدن بستر در مذاب روی به دو روش پیوسته و دسته ای انجام می شود. این روش برای پوشش هایی با ضخامت بیش از 25 میکرومتر مناسب است.

به منظور انجام گالوانیزه گرم ، این کار به طور کلی در سه مرحله انجام می شود که هر مرحله می تواند از چندین مرحله دیگر تشکیل شود. این مراحل عبارتند از:

آماده سازی برای گالوانیزه سازی عملیات آماده سازی کامل برای فرآیند گالوانیزه سطح مقطع باید کاملاً آماده باشد. برای این منظور باید چربی زدایی ، شستشوی اسیدی ، شستشو ، غوطه ور شدن قطعه در شار مناسب و پیش گرم شدن قطعه انجام شود. این کار را معمولا روی ورق گالوانیزه و لوله گالوانیزه انجام میدهند.

+ نوشته شده در چهارشنبه 18 فروردين 1400ساعت 9:46 توسط lemon | | تعداد بازدید : 20

× بستن تبلیغات

بلیط هواپیما استانبول تهران